Kako je z ionsko povezavo
Ionska povezava je vrsta kemične vezi, ki se pojavlja med atomi elementov z različnimi elektronegativnosti. Pri tej vrsti povezave pride do prenosa elektronov iz enega atoma v drugega, kar ima za posledico nastanek pozitivnih in negativnih ionov.
Kaj so ioni?
ioni so atomi ali skupine atomov, ki imajo električni naboj zaradi dobička ali izgube elektronov. Pozitivni ioni se imenujejo kationi in se tvorijo, ko atom izgubi elektrone, s pozitivnim nabojem. Negativni ioni se imenujejo anioni in se tvorijo, ko atom pridobi elektrone, z negativnim nabojem.
Kako se pojavi ionska povezava?
Ionska povezava se pojavlja med kovino in ne -kometalom. Kovina, ki ima nizko elektronegativnost, ponavadi izgubi elektrone in oblikuje katione. Ne -metal, ki ima visoko elektronegativnost, ponavadi pridobiva elektrone in tvori anione.
V ionski povezavi kovinski atomi izgubijo elektrone iz valenčne plasti, s stabilno elektronsko konfiguracijo. Te izgubljene elektrone pridobivajo z nemetalnimi atomi, ki dosežejo tudi stabilno elektronsko konfiguracijo.
Pozitivni in negativni ioni, ki nastanejo s prenosom elektronov, privlačijo drug drugega zaradi elektrostatične privlačnosti med nasprotnimi obremenitvami. Ta privlačnost je tisto, kar ohranja ione združene in tvori ionsko povezavo.
Primer ionske povezave
Klasičen primer ionske povezave je tvorba natrijevega klorida (NACL). Natrij (NA) ima elektron v valenčni plasti in ponavadi izgubi ta elektron, da doseže stabilno elektronsko konfiguracijo. Klor (CL) ima v valenčni plasti sedem elektronov in ponavadi pridobi elektron, da doseže stabilno elektronsko konfiguracijo.
Ko natrij izgubi elektron, se spremeni v kation, ki se polni +1 (Na +). Ko klor dobi elektron, se spremeni v anion z obremenitvijo -1 (Cl-). Elektrostatična privlačnost med natrijevim kationom in klorovim anionom povzroči nastanek natrijevega klorida, trdne ionske spojine.
Lastnosti ionskih snovi
Ionske snovi imajo nekatere značilne lastnosti:
- so trdni pri sobni temperaturi zaradi močne privlačnosti med ioni;
- imajo visoke točke taljenja in vrelišča zaradi potrebe po prekinitvi močnih ionskih interakcij;
- so na splošno topni v vodi, saj polarnost vode omogoča ločevanje ionov;
- Izvedite električno energijo, ko so v vodni ali litilni raztopini, saj se ioni lahko premikajo in prenašajo električne naboje.
Ionska povezava je bistvenega pomena za oblikovanje številnih spojin in snovi, ki so prisotne v našem vsakdanjem življenju. Razumevanje, kako se ta povezava zgodi, je ključnega pomena za razumevanje lastnosti in vedenja teh snovi.