Kako je izračunano premik
premik je fizična količina, ki predstavlja variacijo položaja predmeta glede na referenčno točko. Izračunamo ga lahko po različnih metodah, odvisno od konteksta, v katerem se uporablja. V tem blogu bomo raziskali nekaj glavnih načinov za izračun premika.
premik v dimenziji
Ko se ukvarjamo z naravnim gibanjem, tj. V samo eni dimenziji, je izračun premika precej preprost. Končni položaj samo odštejte s začetnim položajem predmeta.
Premik = končni položaj – začetni položaj
Na primer, če se avtomobil začne od točke A, ki se nahaja na kilometrov 10 ceste, in doseže točko B, ki se nahaja na kilometrov 30, bo premik:
premik = 30 km – 10 km = 20 km
premik v dveh ali treh dimenzijah
Ko se v dveh ali treh dimenzijah ukvarjamo z gibanji, postane izračun premika nekoliko bolj zapleten. V takih primerih uporabljamo koncept vektorja premika, ki upošteva tako velikost (številčna vrednost) kot smer in smer premika.
Za izračun vektorja premika lahko uporabimo trigonometrične in vektorske formule, odvisno od situacije. Na splošno je treba vedeti začetne in končne koordinate predmeta v vesolju.
Primer izračuna potovanja v dveh dimenzijah:
Recimo, da letališče z letališča A, ki se nahaja na koordinatah (X1, Y1), in zemljišča na letališču B, ki se nahaja na koordinatah (X2, Y2). Premik bo podal:
premik = √ ((x2 – x1)^2 + (y2 – y1)^2)
Povprečni premik in skupni premik
Poleg trenutnega premika, ki ga izračunamo v prejšnjih primerih, lahko govorimo tudi o povprečnem premiku in skupnem premiku.
Povprečni premik je aritmetično povprečje takojšnjih premikov v določenem časovnem intervalu. Skupni premik je vsota vseh trenutnih premikov po poti.
Sklep
Izračun premikov je bistvenega pomena za razumevanje in opis gibanja predmetov v različnih okoliščinah. Ne glede na to, ali v eni dimenziji, dve dimenziji ali tri dimenzije, je pomembno, da uporabite pravilne formule in upoštevajte tako velikost kot smer in smer premika. Poleg tega je mogoče omeniti, da obstajajo druge količine, povezane z premikom, kot sta hitrost in pospeševanje, ki sta pomembna tudi za popolno analizo gibanja.