Kako je prišla anglikanska cerkev
Anglikanska cerkev je ena glavnih krščanskih poimenovanj sveta z bogato in zapleteno zgodovino. Njegov nastanek sega v šestnajsto stoletje med protestantsko reformacijo v Angliji. V tem blogu bomo raziskali izvor in razvoj anglikanske cerkve, ki bomo izpostavili glavne dogodke in številke, ki so oblikovali to versko tradicijo.
protestantska reforma v Angliji
V zgodnjem 16. stoletju je rimskokatoliška cerkev prevladovala v Angliji. Vendar je protestantsko reformacijsko gibanje, ki ga je vodil Martin Luther v Nemčiji, začelo pridobivati moč po vsej Evropi. Razširjanje reformističnih idej je prispelo v Anglijo, kjer je našel podporo med nekaterimi verskimi in intelektualnimi voditelji.
Eden glavnih zagovornikov angleške reforme je bil angleški teolog in filozof Thomas Cranmer. Leta 1533 je postal nadškof v Canterburyju in je imel ključno vlogo pri uvajanju reformističnih idej v državi.
ločitev angleške cerkve
Leta 1534 se je kralj Henrik VIII Anglije zlomil s papeško oblastjo in ustanovil Anglijsko cerkev, znano tudi kot anglikanska cerkev. Ta ločitev se je zgodila predvsem zaradi političnih in osebnih vprašanj, saj je Henrik VIII želel razveljaviti svojo poroko s Catarino de Aragon, ki je rimokatoliška cerkev ni dovolila.
Z ustvarjanjem angleške cerkve je angleški monarh postal vrhovni načelnik cerkve namesto papeža. Vendar je anglikanska cerkev ohranjala številne elemente katoliške tradicije, kot so klerikalna hierarhija, zakramenti in liturgija.
Razvoj anglikanske cerkve
Anglikanska cerkev je skozi stoletja doživela različne spremembe in preobrazbe. V času vladavine Eduarda VI (1547-1553) je anglikanstvo postalo bolj vplivalo reformistične ideje, ki je sprejel bolj protestantsko teologijo.
Vendar pa se je v času vladavine Marije I (1553–1558), znana kot “Krvava Marija”, Anglija vrnila v papeško oblast in številni protestanti so preganjali in usmrtili. Šele z vzponom Elizabete I (1558-1603) je bila anglikanska cerkev obnovljena in konsolidirana kot uradna religija Anglije.
Skupna širitev anglikanske cerkve
Iz sedemnajstega stoletja se je anglikanska cerkev začela širiti zunaj meja Anglije, predvsem z ustanovitvijo britanskih kolonij po vsem svetu. S kolonizacijo je bila anglikanska tradicija odpeljana v države, kot so ZDA, Kanada, Avstralija, Nova Zelandija in deli Afrike in Azije.
Danes je anglikanska cerkev globalno obhajilo avtonomnih cerkva, znano kot anglikansko obhajilo. Zajema več kot 85 milijonov članov po vsem svetu in še naprej igra pomembno vlogo v verskem in kulturnem življenju mnogih držav.
Sklep
Anglikanska cerkev se je pojavila med protestantsko reformacijo v Angliji zaradi ločitve rimskokatoliške cerkve. Skozi stoletja je anglikanska tradicija doživela spremembe in razvoj in postala ena glavnih krščanskih poimenovanj sveta. Njegova globalna širitev in vpliv sta očitno do danes, anglikansko obhajilo pa združuje milijone zvestih po vsem svetu.