kako je delovala politika guvernerjev

Kako je delovala politika guvernerjev

politika guvernerjev je bil politični sistem, sprejet v Braziliji med tako imenovano staro republiko, ki je obsegala obdobje od leta 1889 do 1930. Za ta sistem je bila značilna decentralizacija politične moči, kar daje guvernerjem držav veliko samostojnost in vpliv na vpliv na Nacionalna politika.

Zgodovinski kontekst

Staro republiko je zaznamoval vpliv agrarnih oligarhij, ki je prevladovala v brazilski politiki. Te oligarhije so sestavljali veliki lastniki zemljišč, zlasti kmetje kave, ki so izvajali politični in gospodarski nadzor nad svojimi regijami.

Z razglasitvijo republike leta 1889 je država sprejela federativni sistem, v katerem so države imele politično in upravno avtonomijo. V tem kontekstu so guvernerji pridobili vidno vlogo v nacionalni politiki, saj so veljali za resnične “lastnike” svojih držav.

Delovanje politike guvernerjev

Guvernerji so imeli široka pooblastila in so izvajali absolutni nadzor nad državno politiko. Odgovorni so bili za imenovanje županov, sodnikov, delegatov in drugih javnih položajev v svojih državah, kar jim je zagotovilo velik vpliv na volitve in javno upravo.

Poleg tega so imeli guvernerji tudi pristojnost, da navedejo državne predstavnike v nacionalnem kongresu, kar jim je omogočilo neposredno vplivanje na politične odločitve na zvezni ravni.

Posledice politike guvernerjev

Politika guvernerjev je ustvarila številne posledice za državo. Po eni strani je prispeval k politični stabilnosti, saj so prevladujoče oligarhije nadzirale oblast. Po drugi strani je ta sistem povzročil tudi številne težave, kot so korupcija, nepotizem in pomanjkanje politične zastopanosti.

Poleg tega je politika guvernerjev prispevala tudi k koncentraciji moči v rokah le malo družin, ki so se s političnimi sporazumi in goljufivimi volitvami ohranile na oblasti.

Konec politike guvernerjev

politika guvernerjev se je končala z revolucijo iz leta 1930, ki je pomenila konec Stare republike in začetek Vargasove dobe. Getúlio Vargas, vodja revolucije, je izvedel vrsto političnih in upravnih reform, katerih namen je centralizirati moč in zmanjšati vpliv regionalnih oligarhij.

Med ukrepi, ki jih je sprejel Vargas, izpostavljamo ustanovitev ministrstva za delo, volilno reformo in posredovanje v državah, katerih namen je oslabiti moč guvernerjev in centralizirati moč v rokah zvezne vlade.

Sklep

Politika guvernerjev je bila politični sistem, ki je zaznamoval staro republiko v Braziliji. Čeprav je prispeval k politični stabilnosti, je ustvaril tudi številne težave, kot sta korupcija in pomanjkanje reprezentativnosti. S koncem tega sistema je država doživela politične in upravne preobrazbe, ki so poskušale zmanjšati vpliv regionalnih oligarhij in centralizirati oblast v rokah zvezne vlade.

Scroll to Top