Kako opica mala opica
Opica z opico, znana tudi kot Monkeypox, je virusna bolezen, ki prizadene primati, vključno z opicami, in občasno se lahko prenaša na ljudi. V tem članku bomo raziskali izvor in zgodovino te bolezni.
Kaj je opica mala struksa?
Opica mala je virusna bolezen, ki jo povzroča virus ortopoksvirusa. Prvič je bil identificiran leta 1958, ko je prišlo do izbruha opic, ki so bile zadržane za raziskave v koloniji v Afriki.
Kako se prenaša opica mala struksa?
Prenos opičjih malih strupov se pojavlja predvsem z neposrednim stikom z okuženimi živalmi, kot so opice, veverice in gozdne podgane. Prenos človeka in človeka je redek, vendar se lahko zgodi s stikom z izločki ali poškodbami okužene osebe.
Izvor opic mali -opica
Verjame se, da opica mali opica izvira iz Srednje Afrike, kjer so bili identificirani prvi primeri. Bolezen so sprva našli pri opicah v ujetništvu za raziskave, pozneje pa se je razširila na človeško populacijo.
Prvih primerov opic malih strupov pri ljudeh so poročali leta 1970 v Demokratični republiki Kongo. Od takrat so bili zabeleženi sporadični izbruhi bolezni v različnih delih Afrike, pa tudi na drugih celinah, vključno s Severno Ameriko in Evropo.
Simptomi opic malih opic pri ljudeh so podobni simptomam malega, vendar so običajno lažji. Vključujejo vročino, glavobol, bolečine v mišicah, utrujenost in izpuščaj. V hudih primerih se lahko pojavijo zapleti, kot je pljučnica.
Preprečevanje in zdravljenje
Ni posebnega zdravljenja za opico, vendar je mogoče sprejeti podporne ukrepe za lajšanje simptomov. Preprečevanje bolezni vključuje izogibanje neposrednemu stiku z okuženimi živalmi in izvajanje dobre higiene, kot je redno umivanje rok.
Sklep
Opica Mali -Ox je virusna bolezen, ki izvira iz Srednje Afrike in se lahko prenaša z živali na ljudi. Čeprav gre za redko bolezen, je pomembno, da se zavedate simptomov in sprejmemo previdnostne ukrepe, da se izognemo prenosu. Nenehne raziskave so potrebne za boljše razumevanje te bolezni in razvijanje učinkovitih ukrepov za preprečevanje in zdravljenje.