Kako dedni kapetani
Dedni kapetani so bili sistem teritorialne uprave, ki se je v kolonialnem obdobju izvajal v Braziliji. Ustvaril leta 1534, ki ga je Portugalski kralj Dom João III, ta sistem je bil namenjen kolonizaciji in raziskovanju novo odkritih dežel s strani Portugalca.
Kakšni so bili dedni kapetani?
Dedni kapetani so bili veliki zemljiški pasovi, ki so bili razdeljeni ob brazilski obali. Vsakemu kapitanu je bil dodeljen štipendistu, običajno plemiču ali članu portugalske visoke buržoazije, ki je imel pravico do raziskovanja in upravljanja te regije.
štipendisti so prejeli široka pooblastila, kot so pravica do zaračunavanja davkov, distribuiranja zemljišč in upravljanju pravičnosti. V zameno so morali kolonizirati regijo, graditi vasi, spodbujati kmetijstvo in zagotoviti obrambo ozemlja pred tujimi invazijami in avtohtonimi napadi.
Kako je sistem deloval?
Vsako kapetano je bilo razdeljeno na veliko zemljišč, imenovanih Sesmarias, ki so jih razdelili naseljencem, ki so bili pripravljeni gojiti zemljo. Štipendisti bi lahko sesmarias podelili tudi zaupanja vrednim ljudem, kot so sorodniki in prijatelji.
Poleg tega so štipendisti imeli pooblastilo za imenovanje lokalnih oblasti, kot so sodniki, svetniki in kapetani Mavrov, ki so bili odgovorni za upravo kapitana.
Izzivi dednih kapetanov
Kljub dobrim namenom so se dedni kapetani soočali z več izzivi, zaradi katerih je bilo težko kolonizirati in izkoriščati brazilske dežele.
- Pomanjkanje virov: Številni štipendisti niso imeli dovolj sredstev za vlaganje v kolonizacijo in so na koncu zapustili svoje kapetane.
- avtohtoni napadi: avtohtona plemena so se upirala okupaciji na zemlji in pogosto napadla naseljence.
- Težave s komunikacijo: razdalja med stotniki in metropoli je ovirala komunikacijo in pošiljanje virov in podpore.
- Konflikti med štipendisti: nekateri štipendisti so oporekali zemlji in moči, ki so ustvarili notranje konflikte.
Kljub tem izzivom so bili dedni kapetani pomembni za kolonizacijo Brazilije, saj so prispevali k okupaciji ozemlja in oblikovanju prvih mest in mest.
zapuščina dednih kapetanov
Po nekaj desetletjih delovanja je bil sistem dednih kapetanov neučinkovit in ga je leta 1549 nadomestil sistem splošne vlade. P>
Vendar je zapuščino dednih kapetanov mogoče opaziti do danes, zlasti v teritorialni delitvi Brazilije. Številne brazilske države izvirajo iz starih kapetanov, kot so Pernambuco, Bahia, Rio de Janeiro in Sao Paulo.
Poleg tega je sistem dednih kapitanov vplival tudi na socialno in gospodarsko oblikovanje Brazilije, saj je spodbudil prihod naseljencev in izkoriščanje naravnih virov.
Skratka, dedni kapetani so bili sistem teritorialne uprave, ki je imel pomembno vlogo pri kolonizaciji Brazilije. Kljub soočanjem izzivov je ta sistem prispeval k okupaciji ozemlja in oblikovanju prvih vasi in brazilskih mest.